Jak pěstovat tymián doma v květináči

Tymián obecný (Thymus vulgaris) patří k tradičním bylinkám používaným zejména ve středoevropské kuchyni. Velmi ceněný je ale i v lidovém léčitelství pro jeho silné antiseptické účinky. Tymián je však nejen zajímavým doplňkem i moderní kuchyně, ale zároveň i voňavou ozdobou zahrady či bytu.

Vzhled

Polokeře tymiánu obvykle dorůstají do výšky 35 cm. Jeho větévky dřevnatí, což mu pomáhá lépe snášet suché a slunečné podnebí. Kvete od června do srpna drobnými kvítky bílé, růžové či dokonce lehce nafialovělé barvy. Přestože se jedná o trvalku, v našich klimatických podmínkách by přes zimu zmrzl, proto doporučujeme jeho pěstování v květináči, či jej alespoň na zimu přesadit dovnitř.

Pěstování

Pokud doma chcete tymián čerstvý, lze buď v obchodě koupit již vzrostlé sazenice, nebo, což má bezpochyby své kouzlo, si jej vypěstovat úplně od semínka. Semena jsou navíc i levnější (pytlíček za 9-12 Kč). Tymián je naštěstí nenáročná rostlina, jejíž pěstování zvládne téměř kdokoliv, ať už na zahradním záhonu či doma za oknem v květináči.

Tymiánu se daří v suché, lehké a dobře propustné (písčitohlinité či mírně vápenaté) půdě. Jeho stanoviště by se mělo nacházet na slunném a pokud možno nevětrném místě.

Semena vyséváme zhruba od března do dubna. Jelikož klíčí světlem, do zeminy je nezahrabáváme, ale pouze přitiskneme.

Není třeba přehnaně zalévat (pouze v případech dlouhodobého sucha) ani přihnojovat. Naopak, pokud má tymián k dispozici moc výživnou půdu, je hodně zaléván, či dokonce ve stínu, ztrácí své specifické aroma.

Sklízení a zpracování

Pokud si tymián nechcete nechat jako ozdobnou trvalku, jistě vás zajímá, jak jej sklidit. Sbírá se celá, ještě nezdřevnatělá nať těsně před rozkvětem, tedy v období od května do září. Nejlepší je jeho stonek v poledne, za suchého počasí prostě odstřihnout nůžkami.

Nať i s lístky se pak suší na stinném místě při teplotě do 35 °C. Správně nasušený tymián si zachovává svou příjemnou vůni.

Naopak, pokud tymián sklízet nechcete, doporučujeme jej po odkvětu asi ve třetině seříznout. Rostlina pak začne více košatět a také zesíli.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*