Nejvhodnější květiny pro srpen

Zatímco první jarní květy už jsou dávno tatam, letničkám i trvalkám se daří dál a mohou vnést barvy až do podzimu. Zahradníci, kteří chtějí rozzářit své srpnové zahrady čerstvými květy, mají celou paletu odrůd rostlin, jako např. boubelky (Alstroemeria), zvonky, hortenzie či náprstník.

Boubelka neboli alstroemérie (Alstroemeria)

Boubelky, neboli alstroemérie (z latinského Alstroemeria) jsou původem z Jižní Ameriky, přesněji z Brazílie a z Chile. Divoce rostoucí druhy bývají rozlehlejší a s mnohem menšími kvítky než vyšlechtěné odrůdy pro zahradní použití. Existuje na 50 různých druhů Alstroemérií a řada kultivarů, vyvinutých většinou pro květinářský průmysl.

Květenství se objevují na konci vysokého, silného stonku od konce jara až do pozdního podzimu. Světlé barevné květy mají pruhy nebo skvrny tmavších barev. Řezané kytice z Boubelek dokáží vydržet velmi dlouho. Mezi populárními kultivary patří Princess Angela, Freedom, Dr. Salter’s hybrids, Sweet Laura a Variegata.

Boubelky dávají přednost dobře propustné, hlinité půdě se spoustou slunce. Rostlina bude produkovat lusky se semeny, ty však doporučujeme odštípnout, aby déle kvetla. Alstroemérie může během zimních měsíců zcela uhynout i v našem mírném podnebném pásmu. Špatně totiž odolává mrazu.

Poloprůhledné oddenky nechte volně růst, pokud vyloženě nepřekáží či nepotřebujete rostlinu přesadit. V takovém případě oddělte (a vykopejte) zhruba 15cm šlahoun, který poté zasaďte do dobře zmulčované a propustné zeminy. Stejnou zeminou pak zahrňte.

Zvonek stejnolistý (Campanula isophylla)

Zvonek stejnolistý je oblíbená trvalka s listy ve tvaru srdce a květy ve tvaru zřetelného zvonu. Kvete modře, fialově či bíle, přičemž zvonky mají hvězdicový půdorys. Krásné květy zvonku můžeme obdivovat od jara až do podzimu.

Pěstovat zvonky můžeme jak v truhlících, tak i volně na záhonech. Menší odrůdy se skvěle hodí na skalky či jako ozdoba podél cestiček. Naopak rozlehlejší typy slouží pro zakrytí rozsáhlých částí půdy.

Zvonky vyžadují prodyšnou a bohatou zeminu a polostín. Nezapomeňte je proto chránit před přímým sluncem.

Hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Tento druh hortenzie pochází ze Spojených států. Až dramaticky bíle kvetoucím keřům se nejlépe daří v horkých letních oblastech a oproti ostatním druhům hortenzií preferují spíše sušší podmínky.

Hortenzie dubolistá je dostupná ve dvou variantách – jedno a dvoulůžkové květy, přičemž nejběžnější je dvoulůžková odrůda s květy ve tvaru vločky. Jak už název napovídá, tvar listů se nejvíce podobá listům dubu. Tyto listy se na podzim zabarvují do zářivě rudých, oranžových, žlutých a vínových odstínů.

Hortenzie dubolistá preferuje slunná stanoviště a zvládá i celodenní slunce. Důležitá je rovněž prodyšná půda.

Denivka (Hemerocallis)

Dříve byly Denivky považovány za součást liliovitých, dnes ale spadají do své vlastní čeledi denivkovitých. Denivky jsou snadno pěstované trvalky s jedním či dvěma květy. Jeden květ sice vydrží jen jeden den (odtud název denivka), tyto květy se však objevují jeden za druhým od brzkého jara až do začátku podzimu.

Mezi odrůdami nalezneme žlutě kvetoucí Burning Daylight, zakrslou Penny’s Worth či světle rubínovou Mahogany Red.

Denivky nejsou moc vybíravé a rostou ve spoustě různých klimatických oblastí a vyžadují jen minimum péče. Hodí se téměř do všech typů krajiny, jsou odolné vůči suchu i škůdcům. Stejně tak univerzální jsou i pro různé typy půd a světelné podmínky.

Náprstník červený (Digitalis purpurea)

Náprstník přirozeně roste na většině území Evropy. Jeho vysoké živě zabarvené květy dokáží prozářit nejednu zešedlou zahradu. Odstíny barev se pohybují od žluté, přes rezavě červenou až po (tmavě) růžovou. Květy ve velikosti lidského prstu se začínají objevovat až v druhém roce stáří. Rostlina může dosáhnout výšky až 150 cm a kvete od června do září.

Pozor na to, že náprstník je velmi jedovatý a neměl by proto být vysazován do prostor, kde si hrají děti!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*