10 tipů, jak odstranit cigaretový zápach: v autě i doma

Cigaretový zápach… nezaměnitelný, všudypřítomný a pro nekuřáky, a často dokonce i kuřáky, přinejmenším nepříjemný. Ať už v autě, doma nebo i v práci, mnoho lidí neustále bojuje se zápachem z cigaret. Důvody jsou přitom různé: od alergií přes snahu vytvořit příjemnější prostředí až třeba po zatajování, že vůbec kouří. Pokud jste i vy v podobné situaci, pravděpodobně jste již zjistili, že klasické aerosolové

 

osvěžovače vzduchu zápach jen překryjí chemickou nasládlou vůní. Odér z cigaret tím však nezmizí, není ničím pohlcen, jak slibují reklamy. A po čase opět vystoupí na povrch.

Teta Dita vám nyní přináší pár rad, jak se toho otravného zápachu z cigaret opravdu zbavit a díky tomu i volněji dýchat.

Předem je potřeba poznamenat, že nejlepším odstraňovačem zápachu z koberců, nábytku, zdí, obzvlášť pokud je spojen i s nikotinovými skvrnami, je peroxid vodíku (lidově „kysličník“). My si ale nyní ukážeme, jak postupovat, pokud z jakéhokoliv důvodu není použití peroxidu vodíku možné. Jen to bude vyžadovat větší úsilí.

1. Vyperte, co můžete

Pokud celá místnost stále voní po náročné loňské oslavě, začněte tím, že vyperte (nebo odneste do čistírny) veškeré tkaniny, u kterých je to jen možné.

2. Vyluxujte

Předtím, než se vrhnete k používání drsné chemie či podobným zoufalostem, odsajte co nejvíce zápachu vysavačem. Možná se vám to bude zdát divné, ale uvědomte si, že Dým je rozptýlená pevná látka v plynu. A přesně k odstraňování drobných pevných částic vysavač slouží. Pomocí dostupných nástavců se dostanete i mezi drobné škvíry a mezery v nábytku či v čalounění auta. V případě automobilů nezapomeňte vysát i rohože a prostor pod nimi.

3. Ocet

Překvapivě dobrou práci odvede i mísa s octem ponechaná v místnosti přes noc.

4. Citrusy

Stejně jako ocet, i slupky citrusových plodů (citróny, pomeranče, mandarinky…) dokážou pohlcovat nepříjemné pachy. Nechte hrst citrusových slupek v autě nebo doma po několik dní volně ležet (dokud nebudou úplně vysušené). Slupky do sebe zápach natáhnou a až je vyhodíte, zbavíte se i části zápachu, který tam dosud byl.

5. Jedlá soda

Jedna z velmi dobře osvědčených metod odstraňování zápachu. Ať už čistíte koberec, zapáchající starou pohovku nebo zašlé autosedačky, na všechno můžete použít obyčejnou jedlou sodu. Práškovou sodou posypte postižená místa a nechte na několik hodin usadit. Poté ji důkladně vysajte vysavačem.

Tip: Nejdříve sodu vyzkoušejte nanést na nějakou skrytou část povrchu (například spodní stranu), abyste se přesvědčili, že nebude s daným povrchem či textilií nijak nepříznivě reagovat.

6. Káva

Rozemletá kávová zrna mají v zásadě stejný účinek jako jedlá soda, bezvadně absorbují pachy. Rozhodně je ale nesypejte ani nerozprašujte na textil, neboť mohou nadělat nepěkné skvrny. Místo toho nasypte mletou kávu do několika papírových kávových filtrů, ty pak pevně zavažte. Takto vytvořené balíčky rozmístěte po zasažené místnosti.

7. Vyvětrejte

Vyvětrání rozhodně zabere méně námahy než krájení pomeranče nebo nákup octa. Prostě jen na několik hodin otevřete v domě či autě všechna okna a nechte cigaretový zápach odvát pryč. Pokud „smrdí“ jen některý konkrétní kus nábytku, odneste jej, až bude hezky, na několik hodin ven.

8. Dřevěné uhlí

Nasypat dřevěné uhlí do misky a rozmístit po pokoji není sice nijak zvlášť cool, cigaretové pachy to ale pohlcuje bravurně. Potřebného účinku dosáhnete zhruba za týden. Pokud tento tip chcete vyzkoušet v autě, nedoporučujeme jezdit s miskou uhlí na palubní desce ;)

9. Zbytky z cigaretového kouře na povrchu

Nezanedbejte ani linoleum na podlaze, sklo a všelijaké dřevěné plochy v interiérech. Pokud někdy v minulosti přišly do styku s intenzivním cigaretovým kouřem, zcela jistě na nich ulpěl a často je to i vidět. K vydrhnutí můžete použít klasické čističe na sklo, na dřevo, nebo dostatečně zředěný čpavek.

10. Žárovky

Žárovky jsou při boji s cigaretovým zápachem hned dvojím problémem: jednak přirozeně přitahují cigaretový kouř. A jednak pokaždé, když je pak znovu zapnete, teplo uvolní zápach z těchto kouřovým usazenin zpět do vzduchu. Chcete-li se zbavit cigaretového zápachu, nezapomeňte důkladně umýt i žárovky.

Kvůli cigaretovému „smradu“ může váš byt připomínat nevalný noční podnik a vaše auto zvětšený popelník. Ani kuřáci většinou nechtějí, aby u nich zatuchlý puch zůstával. U nekuřáků pak může způsobovat kašlání či dokonce bolesti hlavy. Už jen proto stojí za to vyzkoušet některý z našich tipů a zápachu se zbavit.

6 Komentáře

  1. Mně kamarád doporučil ozonátor – generátor ozónu s tím, že jej úspěšně používá u sebe v penzionu. Stačí ozonátor pustit na nějakou dobu, já dávám 40 minut na místnost, poté vyvětrat a je to, zápachy jsou pryč. Funguje to spolehlivě na cigaretový kouř, pot zachycený na sedačkách, počůrané postele, …. Ozonátor jsem si objednal normálně přes ebay. Ten můj typ již nenabízejí, ale nejbližší jsem našel tento: http://www.ebay.com/itm/New-600mg-Ozone-Generator-Water-Air-Sterilizer-Ozonizer-/151063427757?pt=Small_Kitchen_Appliances_US&hash=item232c14faad

  2. Ještě doplnění k tomu ozonátoru: v průběhu ozónování nesmí být nikdo v místnosti přítomen, nedělá to dobře sliznicím. Po ukončení činnosti stačí 10 minut vyvětrat zbytku ozónu. Voní to něco jako když jste v lese po bouřce.

  3. Co se ozonizátorů týká tak doporučuji od této české firmy.www.lifeox.cz jsou bezvadní.poradí a když by se cokoli stalo tak mají i servis.100% spokojenost s výrobky.používáme je v našem hotelu i autech.hosté max.spokojeni

  4. Mně s tímto problémem velmi pomohla čistička vzduchu. Samotnou by mě to asi nenapadlo, ale při hledání řešení jsem se nějak proklikala na web http://www.vzdusin.cz/, kde jsem si nechala doporučit vhodný model pro mě. Po týdnu používání jsem si ji naprosto zamilovala a nedám na ni dopustit. Dřív jsem vůči nákupům online byla skeptická, ale můj názor se obrací k lepšímu, a to právě díky nim. :)

  5. Ahoj, já mám fajn zkušenosti s produktem od alpik.cz, mají likvidátory pachu a hezky voní. Fakt to ten zápach likviduje. Mám vyzkoušeno i na zápach z cigaret a smálenin.Tak myslím že by to šlo i do auta

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*