Jak smlouvat při nákupu ojetého auta

K rozhodnutí nekoupit si nové, ale ojeté auto existuje mnoho důvodů – použitá vozidla bývají výrazně levnější a nezřídka se dají sehnat ve stejné kondici jako auto nové. Pak už jen zbývá vypořádat se se ziskuchtivým prodejcem, aniž by příliš utrpělo vaše bankovní konto.

Pojďme si nyní představit pár rad, jak postupovat při Vyjednávání s velkým V:

1. Připravte se předem

Nejdříve si ujasněte, jaký typ nebo model auta vůbec chcete koupit. Udělejte si vlastní průzkum na internetu, přečtěte si recenze a hodnocení od majitelů. Prozkoumejte rovněž i průměrné ceny a jaké vlastnosti do nacenění vstupují (typ motoru, konkrétní výbava, rok, facelift). Zkuste také odhalit, který autobazar nabízí tento druh vozidel levněji a proč tomu tak je (rozdíl je i mezi jednotlivými kraji). Před výběrem modelu si rozhodně zjistěte, jaké pro něj byly typické výrobní vady, nejčastější reklamace a další slabé stránky (věřte, že každé auto nějaké má).

2. Do autobazaru nakráčejte sebejistě

Prodejci aut jsou jako vlci – jakýkoliv strach ve vás ihned ucítí. Takže vejděte dovnitř se všemi vědomostmi, které jste si o žádaném autě předem přečetli, mějte jasně stanovenou představu o ceně a zkuste vytáhnout i nějaké to vlastní eso z rukávu. Když to všechno dobře provedete, dostanete přesně to, co chcete a za chvíli již můžete odjíždět svým novým autem s úsměvem na tváři.

3. Eso v rukávu

Vidíte tu cenovku na vámi vybraném voze? A věříte, že to je opravdová cena? Určitě ne, že? Je to jen cenovka.

Skutečná cena může být vyšší a může být také nižší. Dokonce může být podmíněna nějakým zvláštním ujednáním psaným drobným písmem na konci smlouvy. Pokud jste si udělali cenový průzkum v prvním kroku opravdu pečlivě, pravděpodobně už teď v hlavě máte jakousi představu, kolik by dané auto mělo ve skutečnosti stát.

Určitě také dobře víte, kolik peněz s sebou máte, nebo kolik jste ochotni utratit. Tuto částku ale bazarníkovi NIKDY neříkejte, řekněte vždy o něco méně. Kupříkladu, pokud máte 200 000,- Kč, řekněte, že rozhodně nechcete jít přes 150 000,- Kč. Možná tušíte, že budete muset jít přes tuto částku, ale stejně tak to tuší i prodejce. Na ceně se tedy potkáte někde uprostřed. Počítat navíc samozřejmě musíte i s dalšími výdaji: poplatky a úroky při koupi na splátky, pojištění, daně…

4. Odejděte pryč!

Může se stát, že vám prodejce řekne, že už s cenou níž jít nemůže. Jeho cena bude pravděpodobně vyšší, než maximální částka, kterou jste řekli, že jste ochotni utratit. Pokud vypadá opravdu pevně, prostě odejděte pryč. Tím zaútočíte na základní pud každého prodejce, který mu velí nenechat vážného zájemce o koupi odejít. Proto pokud vás budou chtít zadržet, nezbude jim nic jiného než cenu opravdu snížit.

Máte-li co dočinění s mladším a nezkušenějším prodejcem, velice pravděpodobně se vám to podaří a půjde vám více na ruku. Naopak zkušenější bazarník se možná zviklat nenechá, protože pro něj jeden ztracený obchod zas tak moc neznamená. Ví, že přijdou další zájemci a někdo z nich si auto nakonec přeci jen koupí.

5. Nikdy nepřiznávejte, že u sebe máte víc peněz, než jste řekli na začátku

Prodejce musí vědět, že máte pouze tuto jedinou částku na všechno a do té se potřebujete vejít. V opačném případě se z vás budou pokoušet vymámit další peníze, buď za auto samotné, nebo za nějaké doplňkové služby.

6. Nechte si auto před koupí zkontrolovat

Přednákupní kontrola vybraného vozu by měla být při vyjednávání vaší nejsilnější zbraní. Domluvte se se zkušeným automechanikem na společné návštěvě autobazaru nebo vozidlo zavezte do blízké autodílny. Tam ho nechte důkladně prohlédnout. Po takové prohlídce je dost pravděpodobné, že o daném autě budete vědět ještě víc než sám prodejce. Přítomnost mechanika na vaší straně může také dost zamíchat kartami a prodejce bude ten, kdo začne být nervózní. Prohlídku auta by vám navíc rozhodně měl dovolit, v opačném případě je jasné, že s autem bude asi něco špatně.

Zkušený automechanik bude vědět, co zkontrolovat a na jaké detaily se zaměřit. Nezřídka se jedná o věci, které by laického kupujícího ani nenapadly. Další výhodou je, že není tolik emočně zatížen představou, jak se projíždí novým autem před přáteli. Během prohlídky si ho proto vezměte stranou a zeptejte se ho na jeho názor mezi čtyřma očima. Bude to auto v dohledné době něco potřebovat? Našel nějaké zjevné problémy? Za jak dlouho budou potřeba další investic? A další podobné otázky. I v případě, že auto vypadá perfektní, expert určitě bude schopen najít nějaké drobnosti, které vám pomohou při smlouvání – úniky kapalin, drobná opotřebení atd.

Nákup ojetého auta určitě nemusí být tak náročný, jak to na první pohled vypadá. Když se pořádně připravíte a prokážete dost sebevědomí, není důvod neuspět. Takže vyrazte do toho a zpátky už autem ;)

Potřebné vybavení:

  • Příprava
  • Sebedůvěra
  • Peníze

 

Pozor na:

  • Nebuďte nervózní, vystrašení nebo nekriticky natěšení. Všechno tohle dokáže dobrý prodejce vycítit.
  • Buďte slušní, ale zároveň asertivní. Nenechte se zatáhnout do debaty o čemkoliv jiném než je nákup vozidla. Autobazarník se může začít vyptávat na vaši rodinu, práci a podobná témata, abyste získali pocit, že jste si vzájemně blíž a ztratili obezřetnost. Uvědomte si ale, že kvůli novým přátelům jste přeci do autobazaru nepřišli.
  • Pozor na veškerý text drobným písmem. Před podepsáním si musíte vše přečíst!

A rady na závěr:

  • Když se dobře připravíte, nemusíte se ničeho bát
  • Pokud můžete koupit auto za hotové, udělejte to! Vyhnete se tak všemožným dalším poplatkům i starostem spojeným s financováním na splátky.
  • Užijte si to!

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*