Jak do Windows přidat nová písma

Už vás omezuje základní nabídka písem, které ve Windows máte k dispozici? Přeci jen použitím jedinečných písem neboli fontů, můžete vdechnout vašim dokumentům punc originality a podpořit tak jejich zapamatovatelnost. Nic sed samozřejmě nemá přehánět, trochu širší nabídka písem ale určitě neuškodí. Potřebujete nějaké cool futuristické písmo nebo naopak okrasnou kaligrafii? Přidávat písma do Windows můžete prakticky kdykoliv. Pojďme si proto ukázat, jak na to.

Není třeba připomínat, že nejobsáhlejším zdrojem nových písem je v dnešní době internet, kde můžete najít jak profesionální fonty, za jejichž licenci se platí, tak i nepřeberné kvantum písem zcela zdarma (doporučit můžeme například http://www.ceskefonty.cz/, http://www.fontypisma.com/ nebo zahraniční http://www.dafont.com/ ). Mezi další možnosti patří koupit si kolekci fontů na CD.

Windows podporují několik typů (formátů) písma. Nejdůležitější jsou písma TrueType (TTF, přípona souboru .ttf), OpenType (OTF, .otf) a Type 1 (PFM, .pfm). Pokud si tedy budete kupovat či stahovat písmo, dbejte na to, aby to byl jeden z podporovaných formátů, jinak je Windows nebudou umět použít. Ale nemějte obavy, většina dostupných fontů jsou právě v těchto podporovaných formátech.

Často se stává, že stažené písmo z internetu je ve formátu souboru .zip, což je komprimovaný archiv, díky kterému je stažený soubor menší. Tento archiv bude potřeba nejdříve rozbalit. Nejsnadněji to uděláte, když na takový soubor kliknete pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolíte „Rozbalit vše“.

Nyní již k samotné instalaci: nejdříve klikněte na nabídku Start vlevo dole a vyberte Ovládací panely. Následně klikněte na položku „Písma“. Pokud ji tam nevidíte, klikněte nejdříve na ikonu „Vzhled a motivy“.

Nyní byste měli mít otevřené okno zobrazující seznam všech nainstalovaných písem ve vašich Windows. Není nic jednoduššího než vzít soubor (či více najednou) s nově staženým fontem a držením myši jej přetáhnout právě do tohoto okna. Windows pak již samy přetažené fonty nainstalují.

 

Při příštím spuštění Wordu by nově nainstalované písmo mělo objevit v nabídce všech dostupných fontů a můžete ho začít používat. Nové písmo jde nastavit i pro jakýkoliv dříve napsaný text.

Nezapomínejte ale na známou poučku, že méně je někdy více. Nekombinujte tedy příliš mnoho druhů a typů písma v jednom dokumentu či dokonce na jedné stránce. Takové dokumenty pak vypadají velmi neprofesionálně a navíc se i obtížně čtou. Vezměte si příklad z profesionálních designerů, kteří si vystačí vždy s jedním či dvěma druhy fontů a jejich rozdělení má jasný účel.

Přejeme tvořivé psaní.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*