Jak udělat dírku do koženého pásku

Dírka do pásku
Hřebíkem vytvořte dírku do pásku

Pokud vám začíná být váš pásek velký, není hned třeba jej vyhazovat. Stačí si jej přizpůsobit ;) Udělat do pásku nové dírky je poměrně jednoduché a levné, můžete si proto ušetřit cestu k profesionálovi. Stačí jen postupovat podle následujících kroků.

  1. Pásek si nasaďte naruby a utáhněte na požadovanou úroveň. Pak si tužkou, perem či křídou označte, kde by optimálně měl být nový otvor.
  2. Pásek si sundejte a položte na pevnou rovnou plochu, nejlépe kus starého dřeva. Odměřte, jak velké jsou rozestupy mezi stávajícími dírami. Nová díra by pak měla být opět ve stejné vzdálenosti, aby byla zachována určitá estetičnost. Je přitom pochopitelné, že vám to nevyjde přesně na „optimální“ značku, zjištěnou v kroku 1. Nový otvor by pak měl být spíše za touto značkou.
  3. Pokud to bude potřeba, pásek si k dřevěné podložce připevněte, klidně i obyčejnou izolepou. Pásek by nyní měl směřovat lícem, tedy tou hezčí stranou, nahoru.
  4. Vezměte si hřebík zhruba o stejném průměru jako již existující díry. Pomocí kladiva jej jednoduše zatlučte do značky. Vznikne tak nový otvor. Snažte se to udělat co nejméně údery, ať je otvor co nejčistší. Máte-li velmi tlustý a nepoddajný pásek, pomůže začít nejdříve drobným otvorem vyhloubeným ostrým nožem. Hřebík pak umístěte do této prohlubně, bude lépe držet.

    Dírka do pásku

  5. Pásek obraťte rubovou stranou nahoru a ostrým nožem odřežte přebytečnou kůži, kterou hřebík vytlačil ven. Začistěte vnitřek nově vzniklé dírky průhledným krémem na boty. Výborné je pro tento účel obyčejné kuchyňské párátko.

A je hotovo!

Tip nakonec: pokud budete potřebovat podobně upravovat pásky častěji, pouvažujte o koupi vlastních děrovacích kleští.