Jak odstranit vodní kámen

Vodní kámen

Vodní kámen je tvořen vápennými usazeninami z vody. Vápník je pátým nejčastěji se vyskytujícím nerostem. Má přitom jednu unikátní vlastnost. Velmi ochotně se váže s kyslíkem a vodou, takže pravděpodobnost, že na něj narazíte v jeho primární formě je velmi malá. Většinou se jedná o vápenné sloučeniny. Zároveň ale přidělává těžkou hlavu jak domácnostem, tak firmám, víceméně kdekoliv, kde najdete vodovodní kohoutek. Problémy se navíc zhoršují s rostoucí tvrdostí vody.

Na cestě k vám domů nebo do firmy přijde voda mimo jiné do styku se skalnatým podložím i půdou. Při tomto putování s sebou unáší stopové množství vápníku, ale i dalších nerostů. Postupně se tak tvoří zmiňovaná tvrdá voda. Když už konečně voda dorazí až k vám, zanechá všechny tyto minerály na vodovodním kohoutku, dlaždičkách a dalších místech, kde ulpí. Pít tvrdou vodu není nebezpečné, usazeniny jsou však nevzhledné a můžou způsobovat technické potíže (zúžení průtokového průměru potrubí, poškození pohyblivých částí praček, myček apod.). Stejně tak i mýdla a mycí prostředky fungují v tvrdé vodě o poznání hůře. To vše jsou důvody, proč s vodním kamenem bojovat.

Obchody nabízí celou řadu změkčovačů vody. Pokud je ale nepoužíváte odjakživa, musíme se nejdříve vypořádat s vodním kamenem, který už se nám usadil.

Vodní kámenNejdříve se podívejte na dřez, umyvadlo, sprchu a vanu. Bílé, leckdy až hnědé skvrny naznačují, že máte co dočinění s vodním kamenem. Je vhodné skvrny vyčistit co nejdříve, jakmile se totiž vodní kámen dostane hlouběji do materiálu, je to už velmi obtížné. Kromě zmíněných skvrn od vodního kamene se navíc mohou tvořit i mýdlové povlaky či vápenné usazeniny na všem skleněném, porcelánovém, smaltovaném, nerezu, chromu, dlaždičkách, zkrátka všem, co s vodou přichází do styku. Jedno vyčištění problém nevyléčí. Pokud to nevyřešíte nastálo, komplikace se budou vracet.  Krajním scénářem je nevratné poškození zasažených ploch, pokud nebyl vodní kámen odstraňován pravidelně.

Načervenalé nebo rezavé fleky se dají vyřešit pomocí pasty vyrobené smícháním boraxu a citronové šťávy. Takto vzniklou směs naneste na skvrny a poté kompletně opláchněte. Můžete rovněž zkusit směs jemného čistícího písku, vinného kamene (vínanu draselného) a peroxidu vodíku. Nechte působit půl hodiny a poté opět opláchněte.

Zelené nebo zeleno-modré fleky bývají důsledkem mědi nebo příliš kyselé vody. Pomůže směs mýdlové pěny se čpavkem nebo čpavek s vodou v poměru 50:50. Samozřejmostí je pak důsledné opláchnutí čištěného místa.

Hnědé či černé tečky jsou způsobeny manganem. Připravte si pastu z vinného kamene a peroxidu vodíku. Naneste na skvrnky, nechte zaschnout a smyjte vodou.

Stopy po tvrdé vodě a mýdlové usazeniny mohou být efektivně odstraněny také pomocí směsi octa a jedlé sody. Pak klasický postup: nanést na skvrny, nechat zaschnout a opláchnout vodou. Dalším možným lékem je čajová lžička Calgonu rozpuštěná ve 4 litrech vody. Postup zůstává stejný.

Kohoutek a ocetKlasickým a velmi účinným prostředkem proti vápenným usazeninám je odpradávna ocet. Doporučujeme čisticí prostředek vytvořený z 25% octa a 75% vody. Všechno koupelnové vybavení, u kterého to lze, odmontujte a nechte namočené v této směsi, dokud usazeniny nezmizí. U ostatních si budete muset poradit jinak. Například u vodovodního kohoutku může pomoci zavěšený malý kbelíček. Po takové octové lázni by měla voda téct jako z nového kohoutku. Funguje to i s rychlovarnými konvicemi nebo kávovary. Ocet zároveň výborně pohlcuje pachy a působí proti plísním.

Místo kbelíku se dá použít i následující jednoduchý návod, například pro zanesenou sprchovou hlavici: naplňte malý igelitový sáček zhruba do půlky octem. Převlékněte přes hlavici a celé zajistěte gumičkou. Hodinu až dvě nechte působit. Pak stačí jen sundat sáček a sprchu otřít hadříkem. Bude vypadat i fungovat jako nová!

Tip: Stejnou metodu můžete použít i pro odstranění minerálních usazenin z kohoutku a potrubí.

Proč to funguje

Kyselina octová v octu funguje jako rozpouštědlo – přesně takové, které potřebujeme pro boj s fleky od tvrdé vody

Výhody čištění pomocí octa

1. Předně je to až absurdně levné, obyčejný 8% ocet seženete pod 10Kč/litr.

2. Jedná se o přírodní surovinu, žádná agresivní chemie ani výpary.

Upozornění nakonec:

1. Zabraňte kontaktu s očima. Opravdu to není nic příjemného.

2. Raději držte ocet mimo dosah dětí.

2 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*