Jak pěstovat okurky

Okurky jsou nepochybně velmi oblíbeným druhem zeleniny. Jejich pěstování je navíc poměrně jednoduché. Nejvhodnější dobou pro jejich výsadbu je květen.

Příprava záhonu

Najděte pro ně na zahradě místo, kde pokud možno celý den svítí slunce. Půda by měla být propustná, záhřevná a humózní a také dobře vyhnojená. Pokud jste na podzim nestihli zarýt hnůj, můžete záhon uhrábnout, přidat kvalitní kompost a z umělých hnojiv např. Cererit.

growing-cucumbers1

Výběr odrůdy a setí

Do chladnějších oblastí se hodí hruboostné, do teplejších jemnoostné odrůdy.  Lze je vysévat rovnou do země, ale chcete-li dosáhnout brzké sklizně a také „předstihnout“ letní napadení plísněmi, je výhodnější vypěstovat si sadbu v květináčích. S úspěchem se dají použít i půlky krabic od mléka s odstřiženými rohy. Do nich můžeme vysévat již kolem 10. dubna. Do každého květináčku se směsí výsadbového substrátu a kvalitní zahradní zeminy dejte dvě semínka. Potřebují dostatek tepla a světla, na noc ale trochu chladněji. Jakmile se na rostlinách vyvinou alespoň dva lístky, je možno je v teplejších oblastech přesazovat na záhon – většinou začátkem května, v chladnějších oblastech později. Pozor: rostlinky musí mít čerstvé bílé kořínky.

Jak se o roslitny okurek starat

Při chladnějším počasí se nám osvědčilo zakrýt rostliny bílou, netkanou textilií. Když je opravdu velmi chladno, lze rostliny okurek, ale i cuket a patisonů zachránit zálivkou rozředěným lignohumátem.

K pozdějšímu přihnojení je možné využít silně rozředěný ledek vápenatý, zákvas z drůbežího trusu nebo kopřiv. V období sucha je zapotřebí důkladnější zálivka, ne však na listy, ale přímo ke kořenům. Proti napadení plísněmi je dobré využít vertikosystém. Na tyčkách, motouzech, drátech nebo sítích můžete vyvádět rostliny do výšky více než dva metry. Po dešti rychleji oschnou a plody neleží na mokré zemi.

Naše doporučení je vysadit několik rostlin salátovek a zbytek nechat klasické nakládačky. Necháte-li u nakládaček tzv. „přerostky“, brzdí se tvorba natě a tím i dozrávání dalších plodů. Proto sklízejte alespoň dvakrát týdně.

Jaké osivo je nejlepší?

Osivo okurky má stálou klíčivost přibližně deset let, pokud je skladováno doma v suchu. Na každém sáčku osiva je uvedena doba expirace (většinou pět let), ale i po jejím uplynutí by starší osivo mělo klíčit beze ztrát. Máte-li starší osivo, otestujte jej následovně: položte 10 semen na naklíčení na vlhký novinový papír a zjistěte skutečnou klíčivost. Teprve na základě toho se můžete rozhodnout, zda má smysl vysévat. V každém případě je nejlepší kupovat schválené osivo od šlechtitele, a pokud se osvědčí, držet se ho.

1 Komentář

  1. Okurky mají plno listů i květů. Sklidila jsem zatím jen 2 okurky (před 14 dny), nyní okurky nechtějí zvětšovat plody.
    Pravidelně zalévám, ale očekávaná úroda nikde.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*