
Zelené kapradiny svým tvarem i barvou osvěží zahradu a zároveň mají i moc navodit klid a pohodu.
Jelikož se kapradiny většinou pěstují v nádobách, můžete je teoreticky vysazovat celoročně. Nejlepší dobou pro výsadbu však zůstává jaro. Rostliny pak totiž mají do následující zimy dostatek času, aby pořádně zakořenily.
Kapradiny pocházejí z lesních podrostů, a proto u nich hraje velmi důležitou roli složení a kvalita půdy. V případě potřeby ji před výsadbou obohaťte humusem. Dále je pro ně pochopitelně potřeba zvolit stanoviště s vysokou vzdušnou vlhkostí, chráněné před sluncem a větrem. Kapradiny jsou proto ideální rostliny pro stín.
Jak tedy vysadit kapradiny?
1. Voda
Před samotnou výsadbou ponořte kapradinu do nádoby s vodou a počkejte, dokud z kořenového balu nepřestanou unikat vzduchové bubliny. Teprve pak můžete rostlinu vyjmout z květináče a pustit se do výsadby.
2. Výsadba
Když je kořenový systém nasycen vodou, můžeme přistoupit k samotné výsadbě. Postupujeme obdobně jako u jiných květin. Podle směru růstu oddenku upravíme hloubku. Jestliže oddenek roste směrem vzhůru (například u pérovníku pštrosího – Matteuccia struthiopteris), umístíme sazeničku o něco hlouběji, než byla v původní nádobě. Pokud má kapradina plazivý oddenek (např. netík nebo osladič), výsadbu provádíme do stejné hloubky jako v původní nádobě.
3. Přitlačení
Půdu kolem nově zasazené rostliny je samozřejmě potřeba rukama přitisknout a zpevnit.
4. Zálivka
Aby se kořenový bal dobře spojil s půdou, rostlinku po výsadbě důkladně zalijte.
Nakonec můžete zbylý povrch půdy pokrýt mulčovací kůrou nebo humusem, což pomůže v půdě udržet vláhu.
Napište komentář