7 rad, jak udělat krátký proslov

mikrofonMožná už jste něco podobného taky zažili. Večírek, svatba, třídní sraz – lidé, se kterými se znáte. Když je ale někdo požádá o krátký proslov, přípitek, prostě pár slov, zabřednou do nikam nevedoucího plácání bez hlavy a paty. Zbytek osazenstva mezitím umírá nudou.

Na internetu můžete najít spoustu rad a návodů, jak prezentovat na veřejnosti, před velkým publikem. Jenže jak často něco takového děláme? Mnohem pravděpodobnější varianta je, že nás někdo požádá, abychom pronesli pár slov před malou skupinkou lidí. Často si navíc takový proslov musíte připravit hodně rychle, případně nemáte čas na přípravu vůbec. Až se vám přístě něco podobného stane, zkuste si vzpomenout na následujících 7 rad:

1. Hlavně stručně.

Spousta lidí má touhu nacpat i do krátkého proslovu nacpat všechno, co chtějí říct, co mají na srdci. Často jim pak nezbývá čas. Nesnažte se proto překročit povolený čas, místo toho si ujasněte body, které chcete říct. Pokud máte na projev jen pět minut, neměli byste mít více než tři stěžejní body.

Rada: Pokud je váš krátký proslov delší než tento článek, je příliš dlouhý.

2. Plánujte a zkoušejte nanečisto.

Toto pravidlo platí, ať máte pronést řeč až za pět dní nebo za 30 sekund. Pokud je to ta druhá varianta a někdo vás požadavkem na proslov překvapí, moc času pochopitelně nezbývá. Vaše příprava by se pak měla skládat hlavně ve shrnutí těch třech stěžejních bodů. To byste měli stihnout, zatímco někdo jiný zaměstnává pozornost publika představováním vaší osoby. V ideálním případě byste si pak měli naplánovat vše, co chcete říct, přednést nanečisto před jinými lidmi a případně upravit. Toto několikrát opakovat, dokud projev nebude dokonalý.

Rada: Nenechte se zmást tím, že pár stěžejních bodů vyžaduje jen málo přípravy. Příprava krátkého proslovu může být ve skutečnosti těžší než dlouhá prezentace.

3. Včas to utněte.

Asi nikdo nikdy v historii neřekl: „Kéž by tento proslov byl delší.“. Kontrolujte si proto hodinky po celou dobu a za žádných okolností neutíkejte od tématu. Pokud už jste vyčerpali veškerý čas a nedostali jste se k hlavnímu bodu, naroubujte ho na odpověď na následné otázky z publika, případně posluchačům pošlete krátkou shrnující zprávu.

Rada: Vezměte délku projevu, o který jste byl požádán, a zkraťte ji o 20%. Pokud od vás někdo chce 5-minutový projev, naplánujte si 4-minutový.

4. Stanovte si milníky.

Pětiminutový proslov byste měli rozdělit do zhruba minutových intervalů, na konci kterých nabídnete publiku jakýsi milník, kterého se můžou chytit. První minuta je vyhrazena vašemu představení a nástin, o čem budete hovořit. Další tři minuty budou věnovány vašim třem stěžejním bodům. A konečně v poslední minutě stručně shrňte, co jste řekli, nebo si ji nechte jako rezervu, pokud byste časově nestíhali.

Rada: Používejte slovní „zarážky“, abyste si udrželi pozornost publika. Fráze, které v psané podobě vypadají banálně a zbytečně, mohou být v ústním podání mnohem užitečnější, např.: „Tak to byl první bod. Teď přistupme k dalším dvěma bodům z mých tří, o kterých chci mluvit.“

5. Místo mluvení ukazujte.

Během krátkého proslovu je obecně mnohem lepší mít i něco fyzického, co lze publiku ukázat: pár fotek novomanželů, nějakou rekvizitu, zkrátka cokoliv, čím upoutáte pozornost diváků. Všimněte si rozdílu mezi prostým prohlášením: „Včera jsme podepsali důležitý kontrakt“ a situací, kdy držíte v ruce pero a říkáte: „Právě tímto perem jsme včera tvořili historii, když jsme podepsali pětiletý kontrakt s firmou XZZ!“. Stejně tak, když pronášíte přípitek, mějte v ruce sklenici či šálek. Může to sice působit otřepaně, ale je to mnohem snáze zapamatovatelné.

Rada: Pokud chcete použít nějakou rekvizitu, použijte ji ve vašem proslovu co nejdříve. Určitě není vhodné rozptylovat pozornost publika a napínat je, proč celou dobu držíte vysavač nebo k čemu bude ten projektor.

6. Buďte osobní.

pripitek

Nemusíte lidem zcela obnažovat duši, ale v téměř každém, i krátkém, proslovu se dá najít prostor pro kontakt s publikem na osobní úrovni. Nebuďte jen nezúčastněný vypravěč a zapojte i sebe. Nebojte se ukázat emoce, ať jsou ve vašem hlase slyšet (samozřejmě je-li to vhodné). Pokud sdělujete dobré zprávy, přiznejte, jak šťastný a hrdý jste. Naopak, pokud musíte říct něco smutného nebo znepokojivého, ať tomu váš tón a výraz odpovídá.

Rada: Pro osobní propojení často stačí i jen pár krátkých slov. Jednoduše, ale upřímně řekněte něco jako: „Upřímně, jsem neskutečně hrdý na naši skupinu“ nebo „Ještě neumím říct, jak tyto problémy překonáme, ale jsem si sakra jistý, že cestu najdeme!“

7. Mluvte nahlas.

Všechna vaše příprava, organizování, ladění a emoce vyjdou vniveč, pokud vás lidé neuslyší. Jestli máte k dispozici dobré ozvučení (mikrofon, megafon), využijte ho. Pokud ne, alespoň se na začátku publika zeptejte, jestli vás všichni slyší. Používá se k tomu jednoduchý trik: požádejte diváky, ať každý, kdo vás dobře slyší, zvedne ruku. Uvidíte-li v dálce ostrovy nezvednutých rukou, přinejmenším víte, že máte problém.

Rada: Pamatujte si, že je to vaše odpovědnost, zajistit, aby vás všichni slyšeli. Snažte se mluvit silně a jasně. V případě, že vás zadní řady neslyší, zvažte přesun do středu publika. Nejde-li to jinak, zkraťte váš projev a vymyslete, jak navázat později.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*