Truhlík

Jak pěstovat květiny na balkoně

Květiny v oknech a na balkonech dělají radost nejen těm, kteří je pěstují. Aby jim půvab vydržel co nejdéle, potřebují trochu péče nejen při výsadbě, ale i v následujících měsících.

Výběr nádoby

Než se pustíte do nákupu květin, je nutné zvolit správný tip nádoby. Aby se rostlinám dařilo co nejlépe a zároveň aby péče byla co nejméně náročná, myslete na následující kritéria:

Umístění

Přijde rostlina na okenní parapet, na balkonové zábradlí, na konstrukci pergoly, nebo bude stát na verandě či u vchodu do domu? U nádob na parapetech nebo na zábradlí nesmíte zapomenout na pevné přichycení. Vzrostlé rostliny, zvlášť ty převislé, by při špatném zabezpečení mohly celou nádobu převrátit a případně někoho zranit.

Hmotnost

Závisí na materiálu, z kterého je nádoba vyrobena. Na okenní parapety, zábradlí nebo na pergoly jsou nejvhodnější plastové truhlíky, protože jsou lehké a lze s nimi snadno manipulovat. Květináče, které budou umístěné na zemi, mohou být i z těžších materiálů (terakota, kámen, beton). Důkladně si však předem vymyslete, kam je umístíte, protože po naplnění substrátem už bývají velmi těžké.

Klasické nebo samozavlažovací?

Protože květiny v nádobách mají omezené množství substrátu, potřebují víc vláhy a výživy než květiny rostoucí volně v záhonech. Zvažte proto, zda koupíte klasickou nádobu nebo se zásobníkem na vodu – samozavlažovací.

Jaký tvar?

Nádoby určené na dobře viditelná místa by měly co nejlépe korespondovat s danou plochou. V případě okenních parapetů a zábradlí jsou nejvhodnější obdélníkové truhlíky, které se dají dobře připevnit. Nevhodné jsou naopak nádoby kulaté nebo takové, jejichž dno z větší části přesahuje parapet.

Drenáž

Rostliny je vhodné vysadit do nádob s drenážními otvory, které zamezí hromadění vody v substrátu. Máte-li nádobu bez drenážního otvoru, alespoň nasypejte na dno drenážní vrstvu. Nejvhodnější materiály pro drenáž jsou hrubý štěrk nebo keramzit, zkrátka materiál, který tvoří dostatečné mezery pro přebytečnou vodu.

Připevnění

Na přichycení truhlíků se prodává celá řada zábran. Kromě těch, které se vruty upevňují do zdi, lze použít i variantu držáku, který se přichytí v okně. Podobný princip uchycení bez vrtání se vyrábí i na zábradlí nebo je možné koupit vytvarovaný truhlík, který se na ně přímo nasadí. Novinkou jsou samozavlažovací truhlíky ve tvaru klasického květináče, které lze řetízky přichytit ke stropu například na balkoně nebo pergole.

Výsadba, výživa a zálivka

Truhlík
Ukázka osázeného truhlíku

Do čeho sázet?

Pro sezonní rostliny v nádobách je nejvhodnější použit hotový substrát, který je určený pro balkonové rostliny. Tyto substráty obsahují správný poměr rašeliny, vápníku, vyzrálého kůrového humusu a jílu s upravenou reakcí. Mají strukturu, která zabezpečí dostatečný přísun vzduchu a obvykle už bývají obohaceny o základní stopové prvky a živiny na několik týdnu až měsíců dopředu. Nehrozí také zaplevelení, protože substráty procházejí technologickou úpravou, při níž jsou veškerá semena plevelů zničena.

Jaká je dostatečná zálivka?

Rostliny v pěstebních nádobách mají ztížené až stresové podmínky. Omezený prostor pro kořínky je vystavuje většímu nebezpečí vysychání než květiny ve volné půdě. Na exponovaných místech jako jsou parapety nebo balkony, jim bez dostatku vláhy hrozí přehřátí a vysychání substrátu. Zálivka je také důležitá pro vstřebávání živin. Proto dbejte na to, aby substrát nikdy úplně nevyschl. Pokud nemáte samozavlažovací truhlíky, je nutné v horkých letních dnech zalévat i dvakrát denně a to ráno a v podvečer, kdy nejsou rostliny vystaveny přímému slunečnímu záření. Doba zálivky je důležitá, protože zejména u hustých porostů se nelze vyhnout pokropení listů vodou, což by na přímém slunečním světle mohlo vést k popálení listů. Voda určená k zálivce by měla být odstátá, studená může rostlinám způsobit teplotní šok. Zalévejte rovnoměrně, nikdy ne do jednoho místa.

Které živiny jsou nejdůležitější a jaká hnojiva používat?

Nejdůležitějšími prvky jsou dusík, fosfor a draslík. Pokud používáte substrát pro balkonové rostliny, můžete volit ze tří základních typů hnojiv.

Granulovaná hnojiva jsou pevná, jednotlivé granulky jsou potaženy speciální pryskyřicí, díky které se hned nerozpustí (např. Osmocote).

Kapalná nebo rozpustná hnojiva se aplikují při zálivce, tedy rovnou do substrátu (např. Kristalon).

Hnojivé tyčinky se zapichují do substrátu a předávají rostlinám živiny po několik týdnů až měsíců; záleží na konkrétním typu.

Pro pelargonie, surfinie, petúnie a ostatní balkonové rostliny jsou nejvhodnější speciální hnojiva určená pro tyto druhy. Kapalná se vyrábějí v podobě koncentrátu, který se v patřičném poměru (podle návodu uvedeného na obalu) smíchá s vodou, rozpustná bývají v podobě prášku nebo granulí a také se přidávají do zálivkové vody. Roztokem hnojte jednou za dva týdny, granulovaná hnojiva se přidávají do substrátu hned při výsadbě a postupně uvolňují potřebné živiny.

Hrozí přehnojení?

Pokud rostliny nějakou živinou „předávkujete“ nebo ji naopak bude mít nedostatek, neblaze se to na ní projeví. Například pokud budete hnojit vysokými dávkami draslíku, neznamená to, že rostliny budou o to krásněji kvést. Při nadbytku draslíku rostlina zpomalí růst a ztmavnou jí listy. Naopak při nedostatku začne shazovat květy. Proto je důležité živiny po celou sezónu správně dávkovat.

Autor: Karel Rubeš, www.obi.cz

 

balkon1 balkon3

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru