Kožené pásky mohou vydržet opravdu dlouhou dobu, ovšem pouze v případě, že se o ně dobře staráte. Pak si zachovávají nejen svou funkci, ale i svůj původní vzhled. Dříve nebývalo nic neobvyklého, když se jeden kožený pásek dědil z generace na generaci celá desetiletí.
Sluneční záření, pot, špína, mokro, to vše si na koženém pásku vybere svoji daň. Chcete-li o něj správně pečovat, mějte na paměti dvě důležité věci: čištění a skladování. Pokud ho budete nechávat uložený napospas slunečním paprskům, kůže časem vyschne a snadno popraská. Naopak při skladování na vlhkých místech zvyšujete riziko plísně. Stejně tak můžete svému pásku ublížit použitím nevhodných čisticích prostředků. A poškozený pásek má pochopitelně mnohem kratší životnost.
Jak ošetřit kožený pásek v 5 krocích
Co budeme potřebovat:
- Kartáč s měkkými štětinami (může být i zubní kartáček, kartáč na boty apod.)
- Hadr
- Mýdlo na kůži a sedla
- Kondicionér na kůži
Postup:
1. Nejdříve jemným kartáčováním odstraňte všechnu viditelnou špínu, nečistoty, skvrny apod.
2. Skvrny na pásku navlhčete čistým, savým hadříkem. Poté ihned setřete hadříkem suchým.
3. Pásek poté vyčistěte mýdlem na kůži a sedla. Potřete mýdlem celý pásek a pak utřete čistým suchým hadříkem, čímž odstraníte jak přebytečné mýdlo i se špínou. Stejný postup byste měli opakovat alespoň jednou za 6 měsíců. Nosíte-li pásek denně, zaslouží si častější péči – zhruba jednou za 3 měsíce.
4. Po vyčištění a umytí pásku přichází většinou na řadu kondicionér, který uchová jeho pružnost. To je ale potřeba jen v případech, že vám pásek připadá stále nepoddajný a tuhý, často ale stačí jen samotné mýdlo z bodu 3. Kondicionér pro kůži naneste na měkký hadřík. Tím pak otírejte pásek z obou stran, dokud se do něj dostatek kondicionéru nevsákne.
5. Před dalším nošením nechte kožený pásek řádně uschnout v zavěšené poloze zaháknutý za přezku.
Pár tipů na závěr:
- O zdobené a lemované pásky se můžete starat stejně jako o ty čistě kožené, tzn. pomocí přípravků na ošetřování kůže.
- Když pásek zrovna nenosíte, zavěšte jej za přezku.
- Rozhodně se vyvarujte používání jakýchkoliv rozpouštědel a odmašťovadel (např. terpentýn). Ty mohou pásek nenávratně a fatálně poškodit.